Sıkça Sorulan Sorular

Yuva seçimi çocuklu ailelerin en büyük problemlerinden biri. Çünkü bu seçimde çocukların güvenliğinden beslenmesine, hijyen koşullarından yuva yöneticilerinin eğitimine kadar bir çok etken rol oynuyor.

YÖNETİCİ=Bir yuvaya gittiğiniz zaman yuva yönetici her zaman orada bulunuyormu?
Eğitim düzeyi mesleki tecrübesi, anne mi, değil mi, hizmet içi eğitimlere katılıyor mu? Öğrenin. Üniversitelerden, okul öncesi çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler bölümünden yada çocuk psikolojisi veya pedagoji bölümlerinden mi?

RUHSAT=Kurumun Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yada Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ruhsatlı olması gerekiyor. Ruhsat herhangi bir yerde asılı değilse, olup olmadığını mutlaka sorun.

ÖĞRETMEN=Çocuğunuzu eğitecek öğretmenlerin okul öncesi çocuk öğretmenliği mezunu olması gerekiyor. Türkiyede bu konudaki eğitimi meslek liseleri ve üniversitelerin ön lisans programları veriyor.

ÖNGÖRÜŞME BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR:
Bir yuvaya gitmeden önce telefon edin. Çalışma saatlerini, tatil sürelerini, servis ve adres bilgilerini alın ve tabii randevusuz gidin.
Bir yuva hakkında fikir sahibi olmak için en ideal vakit sabah saatleridir.
Bu ziyaretinizde çocuğunuzu da mutlaka yanınızda götürün.
Çalışıyorsanız işyerinize, çalışmıyorsanız evinize en yakın yuvayı tercih edin.
Çocuğunuzun yuvaya gidip gelirken serviste 20 dakikadan fazla zaman harcamamasına dikkat edin.

YUVANIN KAPISI SİZE HER ZAMAN AÇIK OLMALI:
Kurumun kapısı size sürekli açık olmalı. Kendinizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda her zaman ziyaret edebilmelisiniz. 0-6 yaş grubunun öğrenme sistemi somut, aktif, keşfe ve deneye dayalı. Bu yüzden akademik yaklaşımlardan ve beklentilerden kaçınılmalı.
Günlük plan çocukların küçük kas, büyük kas, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimine ait tümünü birden dengeli olarak içermelidir.
Çocuklara günlük işleyişte kendi yaş gruplarıyla az yada çok sayıda kişilerle grup oluşturabilme, bireysel davranabilme ortamı sağlanmalı ve tüm aktiviteler için seçme hakkı tanınmalıdır.
Çocukların sosyal yaşamı, yaşam biçimlerinin ve toplumsal kurallarının oluşabilmesi için pozitif ve etkileyici davranmalı, kırıcı, örseleyici davranışlardan kaçınılmalıdır.
Araç-gereçlerin çocuk sayısı ve gelişim düzeyine uygun, bakımlı (temiz, sağlam, eksiksiz) ve düzenli olmasına dikkat edin.
Çocukların kişisel eşyaları için ayrılmış etiketli dolaplar olmasına dikkat edin.

ÇOCUK-ÖĞRETMEN ORANI NASIL OLMALI?
*24-36 ay arası çocuklar için 1 öğretmene 5-7 çocuk.
*3 yaşındaki çocuklar için 1 öğretmene 7-10 çocuk.
*4-5 yaş arası çocuklar için 1 öğretmene 8-10 çocuk.
*6 yaşındaki çocuklar için 1 öğretmene 10-12 çocuk.
Uzmanlar özellikle iki yaşından küçük çocukların daha büyük yaştaki çocuklarla bir arada olmasını sakıncalı buluyor.

Bir çocuğun okula hazır olduğunun en önemli işaretlerinden biri anneden ayrılmada sorun yaratmaması ve kısa sürelerle de olsa evden ayrılmaya istekli olmasıdır. Genellikle anneden ayrılmaya istekli olan çocuk konuşması diğer yetişkinler tarafından da kolayca anlaşılabilen çocuktur. Parkta veya dışarıda oynayan çocuklara ilgi gösterme de grup yaşantısına hazır olmanın önemli işaretlerinden biridir. Çocuk bu oyunlara katılmadan sadece izlemek istese bile bu ilgi çocuğun kendini yetişkinden koparabileceğini gösterir. Kuşkusuz tüm bunların dışında çocuğun temel özbakım becerilerini de kazanmış olması gerekir. Bu konuda çocuklar arasında önemli bireysel ayrılıklar olmakla birlikte yuvaya başlamak için pek çok açıdan en uygun yaş yaklaşık 3 yaştır.

Okulöncesi eğitime başlama çocuk için stres yaratan bir olay olmamalıdır. Böyle bir gruba katılma çocuk için anneden veya alıştığı bakıcısından ayrılma, tanımadığı birine poposunu sildirme ve bir odada bir sürü çocukla birarada oynamayı başarma gibi pek çok farklı anlam taşır. Eğer yuva bu ayrılığın etkilerini en aza indirerek başlarsa (örneğin başlangıçta annenin de bir süre çocuğun yanında kalmasını sağlarsa) çocuk için uyum sağlama daha kolaylaşır. Çocuk sonuç olarak orada kalacağını ve hiçbir çocuğun başında özel bir yetişkinin bulunmadığını kavrayacak ve anneden vazgeçecektir.

Çocuğun yuvaya hazır olması kadar sizin çocuğunuzu yuvaya vermeye hazır olup olmadığınız da önemlidir. Çocuğu yuvaya verdiğiniz için eğer, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk, kaygı, çocuğu kaybetme korkusu ve hatta öfke gibi duygular yaşıyorsanız onlarla yüzleşin.

Enerjinizi, bu duygularla baş etmek için harcayın. Siz gözleriniz yaşarmadan çocuğu yuvaya bırakabildiğiniz zaman çocuğun da bu ayrılıkla başaçıkabildiğini göreceksiniz.

Çocuğu Gruba Alıştırmak İçin Öneriler
Çocukla birlikte birkaç kez yuvayı ziyaret edin ve onu öğretmeniyle tanıştırın

Çocukla bir hafta öncesinden ilk gün ve yuvadaki arkadaşları hakkında konuşun

Diğer çocukların da aynı kendi gibi olduğunu vurgulayın

Yuvaya ilk başladığı günlerde bir süre çocukla birlikte kalın ama bunun ne kadar süreceğini çocuğa önceden bildirin ve

Çocuk daha önce yuvaya alışsa bile sözünüzde durun

Ayrılırken mutlaka “hoşçakal” deyin

İlk günler çocuğun sizi aramasına fırsat vermeden çocuğu erken alın

Mümkünse çok sevdiği bir oyuncağını yanında götürün

Çocuk, kimden en kolay ayrılıyorsa yuvaya onun bırakmasını sağlayın

Akşam eve dönerken o gün yaptığınız ilginç şeylerden söz etmeyin

Yuvaya alıştıktan sonraki ayrılık gözyaşlarını ciddiye almayın

Yuva Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz !
Çocukların güvenliğine önem veriliyor mu? Yuva güvenli bir şekilde döşenmiş ve gerekli önlemler alınmış mı?

Sağlıklı bir beslenme sağlanıyor mu?

Yuvanın atmosferi hoş ve eğlenceli mi yoksa gergin ve soğuk mu?

Beslenme ve uyku saatleri neye göre planlanmış? Çocuğun bireysel ihtiyacına göre küçük değişiklikler yapılabiliyor mu?

Öğretmen 4 çocuktan biriyle ilgilenirken diğer üçünü nasıl bırakıyor?

Her çocuğa bireysel dikkat ve ilgi var mı?

Siz orda kalmak ister miydiniz?

Sizin ilk günler çocukla kalmanıza izin veriyorlar mı?

Haber vermeden her zaman ziyaret edebilmeniz mümkün mü?

Sabahleyin çocuğun ihtiyaçlarını bildirmek, akşamları da çocuğun o günkü davranışlarıyla ilgili bilgi almak mümkün mü?

Eğitime ve duygusal gelişime verilen önem ve ağırlıkları nasıl? Bazı yuvalar eğitime, bazıları da sosyal-duygusal gelişime daha fazla ağırlık vermektedirler. Sizin tercihinize göre bir yuva seçin.

Öğretmenler mutlu mu, bir ekip çalışması izlenebiliyor mu?

Öğretmenler her koşulda çocukla oyunvari bir etkileşim içinde mi?

Çocuklar mutlu ve neşeli mi? .

“Erken çocukluk eğitimi çocukların gelişimlerini en üst düzeyde gerçekleştirmesi için kritik bir dönemdir. Çocuğunuzun bu eğitimi alması için göndereceğiniz anaokulunu, gösterişli broşürlere aldanmadan, eğitim kalitesine göre itinayla seçmelisiniz. Çünkü bu dönemdeki eksikliklerin ilerde telafisi çok zordur.

Eğitim, doğumla başlayıp hayat boyu devam eden bir süreçtir. Hayat boyu sürecek öğrenmenin temelleri ise ilk altı yaşta, yani erken çocukluk döneminde atılır. Bu dönemde çocuklara kaliteli bir eğitim verilmesi ve olumlu çevre şartları sunulması çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimini desteklemede çok önemli rol oynar.
Erken çocukluk eğitimi ilk olarak aile de başlar. Aileden sonra, okul öncesi eğitim kurumları çocuğu toplumsal yaşama hazırlamada aileyi desteklemektedir. Okul öncesi eğitim kurumları, çalışan anne babaya destek olup, çocuk bakıcılığı görevinin üstlendiği bir yer değildir.  Çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilimsel gelişimlerini en sağlıklı şekilde geçirmesini, onları gelecek eğitim basamaklarına hazırlamayı, kendini ifade eden, yaratıcı yönlerini ve becerilerini ortaya koyan sosyal bir birey olarak yetişmesini ve aileyi okul öncesi eğitimi konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan eğitim kurumlarıdır.

07.00 – 07.30 Okula Geliş
07.30 – 08.00 Anaokulu Rehberlik Saati
08.00 – 08.45 İlgi Köşelerinde Oyun
08.45 – 09.00 Toplanma, Temizlik, Kahvaltıya Hazırlık
09.00 – 09.30 Sabah Kahvaltısı
09.30 – 09.45 Temizlik
09.45 – 10.00 Ritmik Jimnastik
10.00 – 10.30 Bilim ve Sanat Etkinlikleri
10.30 – 11.00 Legolar ve Puzzle Oyun Saati
11.00 – 11.30 Türkçe Dil Etkinlikleri
11.30 – 11.50 Müzik Etkinlikleri
11.50 – 12.00 Toplanma, Temizlik, Yemeğe Hazırlık
12.00 – 12.45 Öğle Yemeği
12.45 – 13.00 Temizlik, Dinlenmeye Hazırlık
13.00 – 15.00 Uyku, Dinlenme Saati
15.00 – 15.15 Toplanma, Temizlik
15.15 – 16.00 Oyun ve Hareket
16.00 – 16.30 İkindi Kahvaltısı
16.30 – 16.45 Temizlik
16.45 – 17.15 Dönüşümlü Özel Etkinlik Saati
17.15 – 17.45 Bahçe ve Köşe Oyunları
17.45 – 18.15 Yaratıcılık ve Dikkat-Bellek Çalışmaları
18.15 – 18.45 Görsel Eğitim Etkinlikleri

.

48 ay ile 66 ay arası anasınıfına kayıt yaşıdır. 66 ayın üzeri 1. sınıftır. Fakat 66 ay ile 72 ay arası veli iznine veya doktor raporuna bağlı olarak anasınıfına kayıt yapılabilmektedir.

1- Öğrenci olmak
Anaokulunda çocuklar aktivitelerden, oyuncaklar ve oyun arkadaşlarından istediklerini seçmekte özgürdürler. Ancak bu rahat atmosferin altında, çocuklara bir sınıfta nasıl davranmaları gerektiğini ve bir grubun parçası olmanın ne demek olduğunu öğretmek için geliştirilmiş pek çok kural ve düzen yatar. 2 yaşındaki çocuklar, biten sanatsal işlerini nereye koyacaklarını, dışarı çıkmak için nasıl sıraya girmek gerektiğini ve yemek vakti geldiğinde nerede oturacaklarını bilirler. Ayrıca çocuklar, dürtülerini kontrol etmek zorunda olduklarını öğrenirler. Hikaye saatinde, örneğin gruptan uzaklaşıp gidemezler ya da evde anneyle okurken yapabildikleri gibi öğretmenin sözünü kesemezler.

2- Arkadaş edinmek Okul öncesi öğrenciler diğer çocuklara nasıl yaklaşmak gerektiğini ve onların yanında nasıl rahat olmak gerektiğini öğrenirler. “Ben bundan daha büyük bir kule yapabilirim” demek yerine “Ne yapıyorsun?” diye sormak yoluyla, karşıdaki şahsa odaklanarak bir konuşmaya nasıl başlanacağını keşfederler. Bu sosyal bilgi, çocuklar büyüdüklerinde ve okul projelerinde çift olarak ya da gruplar halinde çalışmaları gerektiğinde onlara fayda sağlar.

3- Bağımsız olmak Okullarda çocuklar ayakkabılarını giymeyi, kendi meyve sularını açmayı ve tuvaletten sonra ellerini yıkamayı öğrenirler. Erken yaşta edinilen bu kendi bakımını yapma becerileri konusundaki alışkanlıklar, sizin araya girmek için etrafta bulunmadığınız başka yerlerde, örneğin kampta ya da bir arkadaşın evinde, çocuğunuzun kendine güven duymasına yardımcı olur.

4- Bir hikaye anlatmak
Okul öncesi çocukların hikaye dinleme, anlatma ve arkadaşlarıyla birlikte hikayeyi canlandırma gibi pek çok olanağı vardır. Hikayeler dinlemek çocukların, her hikayenin bir başı, ortası ve sonu olduğu konseptini anlamalarına yardımcı olur. Bu, ayrıca hikayeyi kendi başlarına okumayı istemeleri için onları motive eder. Çocuklar, kitapların anlamlı olduklarını fark etmeye başlar.

5- Yardım istemek Okul öncesi eğitiminde çocuklar herkesin ortasında konuşabilmelerini sağlayan güveni ve içsel gücü kazanırlar. Yapılan araştırmalara göre ilk öğretmenleriyle sevgi ve ilgi dolu bir ilişki kurmak, çocukların sonraki öğretmenleriyle ve diğer yetişkinlerle üretken ilişkilere girmelerine yardımcı oluyor. Küçük çocuklar, eğer kendi aileleri dışında yetişkin bir otoriteyi kabul etmek konusunda olumlu bir deneyim yaşamışlarsa, yeni ilişkilere güvenle yaklaşıyor.

6- Kesmek ve yapıştırmak Çocuğunuzun her hafta eve getirdiği şu karalanmış çizimler ve yapış yapış kolajlar onun yaratıcılığının ifadesi olmaktan çok daha anlamlıdır. Çocuklar makaslarla, yapıştırıcılarla ve pastel
boyalarla çalışırken, anaokulunda onlardan beklenen okunaklı b’ler ve d’ler yapabilmelerine, hatta liseye gelince ders notları tutmalarına yardımcı olacak doğru kas kontrolü becerilerini geliştirmeyi de öğrenirler. Küçük kızlar sanata ve el sanatlarına erkeklerden daha fazla ilgi duyarlar. Ancak tüm çocukların bu aktiviteleri yapmaya zaman ayırması çok önemlidir.

7- Kat kat kule yapmak Yapılan araştırmalar, okul öncesi programlarda legolarla kuleler yapan öğrencilerin el becerilerini geliştirdiğini ve elleriyle matematik deneyimi kazandıklarını göstermiş. Ne yazık ki, okul öncesi dönemdeki erkek çocuklar sanat masalarında yeterince zaman geçirmiyorlar ve kız çocuklar da kat kat kuleler yapılan köşelere pek ilgi göstermiyorlar. Uzmanlara göre çocuklar legolarla ya da elle oynanan diğer nesnelerle oynadıkları zaman, seçip ayırmayı ve sınıflandırmayı öğreniyorlar. Eğer bir kule yapıyorlarsa ve ellerindeki büyük parçalar bittiyse, örneğin bunun yerine küçük parçaları

kullanabileceklerini keşfediyorlar. Bu deneyim çocuklara bölme, kesir ve geometriyi anlamaları için somut bir temel hazırlıyor.

8- Sembolleri, konseptleri ve kafiyeleri tanımak Daha okumaya hazır olmasalar da, okul öncesi eğitimi alan çocuklar genellikle numaraları ve harfleri tanırlar. Çocuklar isimlerindeki harfleri yazmayı ve söylemeyi, en basit matematik işlemlerini ezberlemeyi ve hatta sınıf arkadaşlarının ve öğretmenlerinin isimlerinin içindeki harfleri bile öğrenirler. Genellikle renkler ve şekiller hakkında yararlı bilgiler edinirler. Örneğin, iki farklı rengi birleştirerek üçüncü bir renk elde edileceğini ya da birinin şapkasının üçgen şeklinde olduğunu bilirler. Çocuk şiirleri ve şarkıları öğrenmek çocuklara akademik faydalar da sağlar. Kafiye kurmayı bilen çocuk okumayı daha kolay öğrenir. Uzmanlara göre erken yaşta verilen müzik dersi çocuklara matematikte de yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara .göre grup halinde şarkı söyleme ve piyano derslerine katılan çocuklar puzzle yapmak gibi mantık içeren ödevleri daha kolay yapabilirler.

9- Sıçramak, atlamak ve zıplamak
Okul öncesi öğrenciler sık sık dışarıda oynarlar. Kaslarını güçlendirir ve koordinasyonlarını geliştirirler. Koşmak, kaymak, tırmanmak ve topla oynamak, çocukların vücutlarını kontrol etmeyi, geniş kas becerilerini geliştirmeyi ve kendine güvenmeyi öğrenmelerinin en iyi yollarıdır. Oyun alanında geçirilen zaman çocuklara aynı zamanda bağımsız bir şekilde problemlerini çözme (Döner kaydıraktan aşağı kaymak için bacaklarımı nasıl kıvırmalıyım?) ve sosyal ilişkiler kurma (Kum havuzunda benimle birlikte kule yapmak ister misin?) olanakları verir. Bu özgür oyun, aileyle ya da bakıcıyla parka gitmekten çok daha farklı bir deneyimdir. Aile ya da bakıcı, çocuğu çok daha yakından izler, nesneleri kullanırken çocuğa fikirler verir ve her başarısını alkışlar.

10- Araştırmak ve keşfetmek
Okul öncesi öğrenciler doğal bilim adamlarıdır. Elle yapılan ve kendilerinin yönettikleri pek çok deney yapabilme fırsatının faydasını görürler. Yapılan bir araştırmada, çocukların, yapılacak aktiviteleri ve sınıf malzemelerini seçmek için teşvik edildiği oyun merkezli sınıflarla, daha çok öğretmenlerin seçtiği ve yönettiği sınıf aktivitelerinin olduğu akademik sınıflar karşılaştırılmış. Sonuçlara göre daha çok otonomi sahibi olan çocuklar ileriki sınıflarda diğerlerinin önüne geçiyor. Öğretmen yönetimli sınıf tecrübesi olan çocuklar ise, ne yapılması gerektiğinin söylenmesine alışmış ve daha yüksek sınıflarda öğrencilerden beklenen bağımsız projeleri gerçekleştirmeye daha az hazırlıklı oluyor. Tüm bu veriler okul öncesi eğitimin bilinenden çok daha fazla faydası olduğunu

gösteriyor. Aileler için düzensiz gibi görünen bir ortamda çocuklarının nasıl bir şeyler öğrenebildiğini anlamaları zor olabilir, ama gerçek şu ki, çocuklar, öğretmenleri çevreyi onların ilgisini çekecek malzemeler ve keşfedebilecekleri yeni fikirlerle donattığı zaman çok daha iyi öğreniyorlar

Yuva seçimi çocuklu ailelerin en büyük problemlerinden biri. Çünkü bu seçimde çocukların güvenliğinden beslenmesine, hijyen koşullarından yuva yöneticilerinin eğitimine kadar bir çok etken rol oynuyor.

YÖNETİCİ=Bir yuvaya gittiğiniz zaman yuva yönetici her zaman orada bulunuyormu?
Eğitim düzeyi mesleki tecrübesi, anne mi, değil mi, hizmet içi eğitimlere katılıyor mu? Öğrenin. Üniversitelerden, okul öncesi çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler bölümünden yada çocuk psikolojisi veya pedagoji bölümlerinden mi?

RUHSAT=Kurumun Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yada Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ruhsatlı olması gerekiyor. Ruhsat herhangi bir yerde asılı değilse, olup olmadığını mutlaka sorun.

ÖĞRETMEN=Çocuğunuzu eğitecek öğretmenlerin okul öncesi çocuk öğretmenliği mezunu olması gerekiyor. Türkiyede bu konudaki eğitimi meslek liseleri ve üniversitelerin ön lisans programları veriyor.

ÖNGÖRÜŞME BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR:
Bir yuvaya gitmeden önce telefon edin. Çalışma saatlerini, tatil sürelerini, servis ve adres bilgilerini alın ve tabii randevusuz gidin.
Bir yuva hakkında fikir sahibi olmak için en ideal vakit sabah saatleridir.
Bu ziyaretinizde çocuğunuzu da mutlaka yanınızda götürün.
Çalışıyorsanız işyerinize, çalışmıyorsanız evinize en yakın yuvayı tercih edin.
Çocuğunuzun yuvaya gidip gelirken serviste 20 dakikadan fazla zaman harcamamasına dikkat edin.

YUVANIN KAPISI SİZE HER ZAMAN AÇIK OLMALI:
Kurumun kapısı size sürekli açık olmalı. Kendinizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda her zaman ziyaret edebilmelisiniz. 0-6 yaş grubunun öğrenme sistemi somut, aktif, keşfe ve deneye dayalı. Bu yüzden akademik yaklaşımlardan ve beklentilerden kaçınılmalı.
Günlük plan çocukların küçük kas, büyük kas, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimine ait tümünü birden dengeli olarak içermelidir.
Çocuklara günlük işleyişte kendi yaş gruplarıyla az yada çok sayıda kişilerle grup oluşturabilme, bireysel davranabilme ortamı sağlanmalı ve tüm aktiviteler için seçme hakkı tanınmalıdır.
Çocukların sosyal yaşamı, yaşam biçimlerinin ve toplumsal kurallarının oluşabilmesi için pozitif ve etkileyici davranmalı, kırıcı, örseleyici davranışlardan kaçınılmalıdır.
Araç-gereçlerin çocuk sayısı ve gelişim düzeyine uygun, bakımlı (temiz, sağlam, eksiksiz) ve düzenli olmasına dikkat edin.
Çocukların kişisel eşyaları için ayrılmış etiketli dolaplar olmasına dikkat edin.

ÇOCUK-ÖĞRETMEN ORANI NASIL OLMALI?
*24-36 ay arası çocuklar için 1 öğretmene 5-7 çocuk.
*3 yaşındaki çocuklar için 1 öğretmene 7-10 çocuk.
*4-5 yaş arası çocuklar için 1 öğretmene 8-10 çocuk.
*6 yaşındaki çocuklar için 1 öğretmene 10-12 çocuk.
Uzmanlar özellikle iki yaşından küçük çocukların daha büyük yaştaki çocuklarla bir arada olmasını sakıncalı buluyor.

Bir çocuğun okula hazır olduğunun en önemli işaretlerinden biri anneden ayrılmada sorun yaratmaması ve kısa sürelerle de olsa evden ayrılmaya istekli olmasıdır. Genellikle anneden ayrılmaya istekli olan çocuk konuşması diğer yetişkinler tarafından da kolayca anlaşılabilen çocuktur. Parkta veya dışarıda oynayan çocuklara ilgi gösterme de grup yaşantısına hazır olmanın önemli işaretlerinden biridir. Çocuk bu oyunlara katılmadan sadece izlemek istese bile bu ilgi çocuğun kendini yetişkinden koparabileceğini gösterir. Kuşkusuz tüm bunların dışında çocuğun temel özbakım becerilerini de kazanmış olması gerekir. Bu konuda çocuklar arasında önemli bireysel ayrılıklar olmakla birlikte yuvaya başlamak için pek çok açıdan en uygun yaş yaklaşık 3 yaştır.

Okulöncesi eğitime başlama çocuk için stres yaratan bir olay olmamalıdır. Böyle bir gruba katılma çocuk için anneden veya alıştığı bakıcısından ayrılma, tanımadığı birine poposunu sildirme ve bir odada bir sürü çocukla birarada oynamayı başarma gibi pek çok farklı anlam taşır. Eğer yuva bu ayrılığın etkilerini en aza indirerek başlarsa (örneğin başlangıçta annenin de bir süre çocuğun yanında kalmasını sağlarsa) çocuk için uyum sağlama daha kolaylaşır. Çocuk sonuç olarak orada kalacağını ve hiçbir çocuğun başında özel bir yetişkinin bulunmadığını kavrayacak ve anneden vazgeçecektir.

Çocuğun yuvaya hazır olması kadar sizin çocuğunuzu yuvaya vermeye hazır olup olmadığınız da önemlidir. Çocuğu yuvaya verdiğiniz için eğer, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk, kaygı, çocuğu kaybetme korkusu ve hatta öfke gibi duygular yaşıyorsanız onlarla yüzleşin.

Enerjinizi, bu duygularla baş etmek için harcayın. Siz gözleriniz yaşarmadan çocuğu yuvaya bırakabildiğiniz zaman çocuğun da bu ayrılıkla başaçıkabildiğini göreceksiniz.

Çocuğu Gruba Alıştırmak İçin Öneriler
Çocukla birlikte birkaç kez yuvayı ziyaret edin ve onu öğretmeniyle tanıştırın

Çocukla bir hafta öncesinden ilk gün ve yuvadaki arkadaşları hakkında konuşun

Diğer çocukların da aynı kendi gibi olduğunu vurgulayın

Yuvaya ilk başladığı günlerde bir süre çocukla birlikte kalın ama bunun ne kadar süreceğini çocuğa önceden bildirin ve

Çocuk daha önce yuvaya alışsa bile sözünüzde durun

Ayrılırken mutlaka “hoşçakal” deyin

İlk günler çocuğun sizi aramasına fırsat vermeden çocuğu erken alın

Mümkünse çok sevdiği bir oyuncağını yanında götürün

Çocuk, kimden en kolay ayrılıyorsa yuvaya onun bırakmasını sağlayın

Akşam eve dönerken o gün yaptığınız ilginç şeylerden söz etmeyin

Yuvaya alıştıktan sonraki ayrılık gözyaşlarını ciddiye almayın

Yuva Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz !
Çocukların güvenliğine önem veriliyor mu? Yuva güvenli bir şekilde döşenmiş ve gerekli önlemler alınmış mı?

Sağlıklı bir beslenme sağlanıyor mu?

Yuvanın atmosferi hoş ve eğlenceli mi yoksa gergin ve soğuk mu?

Beslenme ve uyku saatleri neye göre planlanmış? Çocuğun bireysel ihtiyacına göre küçük değişiklikler yapılabiliyor mu?

Öğretmen 4 çocuktan biriyle ilgilenirken diğer üçünü nasıl bırakıyor?

Her çocuğa bireysel dikkat ve ilgi var mı?

Siz orda kalmak ister miydiniz?

Sizin ilk günler çocukla kalmanıza izin veriyorlar mı?

Haber vermeden her zaman ziyaret edebilmeniz mümkün mü?

Sabahleyin çocuğun ihtiyaçlarını bildirmek, akşamları da çocuğun o günkü davranışlarıyla ilgili bilgi almak mümkün mü?

Eğitime ve duygusal gelişime verilen önem ve ağırlıkları nasıl? Bazı yuvalar eğitime, bazıları da sosyal-duygusal gelişime daha fazla ağırlık vermektedirler. Sizin tercihinize göre bir yuva seçin.

Öğretmenler mutlu mu, bir ekip çalışması izlenebiliyor mu?

Öğretmenler her koşulda çocukla oyunvari bir etkileşim içinde mi?

Çocuklar mutlu ve neşeli mi? .

07.00 – 07.30 Okula Geliş
07.30 – 08.00 Anaokulu Rehberlik Saati
08.00 – 08.45 İlgi Köşelerinde Oyun
08.45 – 09.00 Toplanma, Temizlik, Kahvaltıya Hazırlık
09.00 – 09.30 Sabah Kahvaltısı
09.30 – 09.45 Temizlik
09.45 – 10.00 Ritmik Jimnastik
10.00 – 10.30 Bilim ve Sanat Etkinlikleri
10.30 – 11.00 Legolar ve Puzzle Oyun Saati
11.00 – 11.30 Türkçe Dil Etkinlikleri
11.30 – 11.50 Müzik Etkinlikleri
11.50 – 12.00 Toplanma, Temizlik, Yemeğe Hazırlık
12.00 – 12.45 Öğle Yemeği
12.45 – 13.00 Temizlik, Dinlenmeye Hazırlık
13.00 – 15.00 Uyku, Dinlenme Saati
15.00 – 15.15 Toplanma, Temizlik
15.15 – 16.00 Oyun ve Hareket
16.00 – 16.30 İkindi Kahvaltısı
16.30 – 16.45 Temizlik
16.45 – 17.15 Dönüşümlü Özel Etkinlik Saati
17.15 – 17.45 Bahçe ve Köşe Oyunları
17.45 – 18.15 Yaratıcılık ve Dikkat-Bellek Çalışmaları
18.15 – 18.45 Görsel Eğitim Etkinlikleri

.

Eğitim, doğumla başlayıp hayat boyu devam eden bir süreçtir. Hayat boyu sürecek öğrenmenin temelleri ise ilk altı yaşta, yani erken çocukluk döneminde atılır. Bu dönemde çocuklara kaliteli bir eğitim verilmesi ve olumlu çevre şartları sunulması çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimini desteklemede çok önemli rol oynar.
Erken çocukluk eğitimi ilk olarak aile de başlar. Aileden sonra, okul öncesi eğitim kurumları çocuğu toplumsal yaşama hazırlamada aileyi desteklemektedir. Okul öncesi eğitim kurumları, çalışan anne babaya destek olup, çocuk bakıcılığı görevinin üstlendiği bir yer değildir.  Çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilimsel gelişimlerini en sağlıklı şekilde geçirmesini, onları gelecek eğitim basamaklarına hazırlamayı, kendini ifade eden, yaratıcı yönlerini ve becerilerini ortaya koyan sosyal bir birey olarak yetişmesini ve aileyi okul öncesi eğitimi konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan eğitim kurumlarıdır.

1- Öğrenci olmak
Anaokulunda çocuklar aktivitelerden, oyuncaklar ve oyun arkadaşlarından istediklerini seçmekte özgürdürler. Ancak bu rahat atmosferin altında, çocuklara bir sınıfta nasıl davranmaları gerektiğini ve bir grubun parçası olmanın ne demek olduğunu öğretmek için geliştirilmiş pek çok kural ve düzen yatar. 2 yaşındaki çocuklar, biten sanatsal işlerini nereye koyacaklarını, dışarı çıkmak için nasıl sıraya girmek gerektiğini ve yemek vakti geldiğinde nerede oturacaklarını bilirler. Ayrıca çocuklar, dürtülerini kontrol etmek zorunda olduklarını öğrenirler. Hikaye saatinde, örneğin gruptan uzaklaşıp gidemezler ya da evde anneyle okurken yapabildikleri gibi öğretmenin sözünü kesemezler.

2- Arkadaş edinmek Okul öncesi öğrenciler diğer çocuklara nasıl yaklaşmak gerektiğini ve onların yanında nasıl rahat olmak gerektiğini öğrenirler. “Ben bundan daha büyük bir kule yapabilirim” demek yerine “Ne yapıyorsun?” diye sormak yoluyla, karşıdaki şahsa odaklanarak bir konuşmaya nasıl başlanacağını keşfederler. Bu sosyal bilgi, çocuklar büyüdüklerinde ve okul projelerinde çift olarak ya da gruplar halinde çalışmaları gerektiğinde onlara fayda sağlar.

3- Bağımsız olmak Okullarda çocuklar ayakkabılarını giymeyi, kendi meyve sularını açmayı ve tuvaletten sonra ellerini yıkamayı öğrenirler. Erken yaşta edinilen bu kendi bakımını yapma becerileri konusundaki alışkanlıklar, sizin araya girmek için etrafta bulunmadığınız başka yerlerde, örneğin kampta ya da bir arkadaşın evinde, çocuğunuzun kendine güven duymasına yardımcı olur.

4- Bir hikaye anlatmak
Okul öncesi çocukların hikaye dinleme, anlatma ve arkadaşlarıyla birlikte hikayeyi canlandırma gibi pek çok olanağı vardır. Hikayeler dinlemek çocukların, her hikayenin bir başı, ortası ve sonu olduğu konseptini anlamalarına yardımcı olur. Bu, ayrıca hikayeyi kendi başlarına okumayı istemeleri için onları motive eder. Çocuklar, kitapların anlamlı olduklarını fark etmeye başlar.

5- Yardım istemek Okul öncesi eğitiminde çocuklar herkesin ortasında konuşabilmelerini sağlayan güveni ve içsel gücü kazanırlar. Yapılan araştırmalara göre ilk öğretmenleriyle sevgi ve ilgi dolu bir ilişki kurmak, çocukların sonraki öğretmenleriyle ve diğer yetişkinlerle üretken ilişkilere girmelerine yardımcı oluyor. Küçük çocuklar, eğer kendi aileleri dışında yetişkin bir otoriteyi kabul etmek konusunda olumlu bir deneyim yaşamışlarsa, yeni ilişkilere güvenle yaklaşıyor.

6- Kesmek ve yapıştırmak Çocuğunuzun her hafta eve getirdiği şu karalanmış çizimler ve yapış yapış kolajlar onun yaratıcılığının ifadesi olmaktan çok daha anlamlıdır. Çocuklar makaslarla, yapıştırıcılarla ve pastel
boyalarla çalışırken, anaokulunda onlardan beklenen okunaklı b’ler ve d’ler yapabilmelerine, hatta liseye gelince ders notları tutmalarına yardımcı olacak doğru kas kontrolü becerilerini geliştirmeyi de öğrenirler. Küçük kızlar sanata ve el sanatlarına erkeklerden daha fazla ilgi duyarlar. Ancak tüm çocukların bu aktiviteleri yapmaya zaman ayırması çok önemlidir.

7- Kat kat kule yapmak Yapılan araştırmalar, okul öncesi programlarda legolarla kuleler yapan öğrencilerin el becerilerini geliştirdiğini ve elleriyle matematik deneyimi kazandıklarını göstermiş. Ne yazık ki, okul öncesi dönemdeki erkek çocuklar sanat masalarında yeterince zaman geçirmiyorlar ve kız çocuklar da kat kat kuleler yapılan köşelere pek ilgi göstermiyorlar. Uzmanlara göre çocuklar legolarla ya da elle oynanan diğer nesnelerle oynadıkları zaman, seçip ayırmayı ve sınıflandırmayı öğreniyorlar. Eğer bir kule yapıyorlarsa ve ellerindeki büyük parçalar bittiyse, örneğin bunun yerine küçük parçaları

kullanabileceklerini keşfediyorlar. Bu deneyim çocuklara bölme, kesir ve geometriyi anlamaları için somut bir temel hazırlıyor.

8- Sembolleri, konseptleri ve kafiyeleri tanımak Daha okumaya hazır olmasalar da, okul öncesi eğitimi alan çocuklar genellikle numaraları ve harfleri tanırlar. Çocuklar isimlerindeki harfleri yazmayı ve söylemeyi, en basit matematik işlemlerini ezberlemeyi ve hatta sınıf arkadaşlarının ve öğretmenlerinin isimlerinin içindeki harfleri bile öğrenirler. Genellikle renkler ve şekiller hakkında yararlı bilgiler edinirler. Örneğin, iki farklı rengi birleştirerek üçüncü bir renk elde edileceğini ya da birinin şapkasının üçgen şeklinde olduğunu bilirler. Çocuk şiirleri ve şarkıları öğrenmek çocuklara akademik faydalar da sağlar. Kafiye kurmayı bilen çocuk okumayı daha kolay öğrenir. Uzmanlara göre erken yaşta verilen müzik dersi çocuklara matematikte de yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara .göre grup halinde şarkı söyleme ve piyano derslerine katılan çocuklar puzzle yapmak gibi mantık içeren ödevleri daha kolay yapabilirler.

9- Sıçramak, atlamak ve zıplamak
Okul öncesi öğrenciler sık sık dışarıda oynarlar. Kaslarını güçlendirir ve koordinasyonlarını geliştirirler. Koşmak, kaymak, tırmanmak ve topla oynamak, çocukların vücutlarını kontrol etmeyi, geniş kas becerilerini geliştirmeyi ve kendine güvenmeyi öğrenmelerinin en iyi yollarıdır. Oyun alanında geçirilen zaman çocuklara aynı zamanda bağımsız bir şekilde problemlerini çözme (Döner kaydıraktan aşağı kaymak için bacaklarımı nasıl kıvırmalıyım?) ve sosyal ilişkiler kurma (Kum havuzunda benimle birlikte kule yapmak ister misin?) olanakları verir. Bu özgür oyun, aileyle ya da bakıcıyla parka gitmekten çok daha farklı bir deneyimdir. Aile ya da bakıcı, çocuğu çok daha yakından izler, nesneleri kullanırken çocuğa fikirler verir ve her başarısını alkışlar.

10- Araştırmak ve keşfetmek
Okul öncesi öğrenciler doğal bilim adamlarıdır. Elle yapılan ve kendilerinin yönettikleri pek çok deney yapabilme fırsatının faydasını görürler. Yapılan bir araştırmada, çocukların, yapılacak aktiviteleri ve sınıf malzemelerini seçmek için teşvik edildiği oyun merkezli sınıflarla, daha çok öğretmenlerin seçtiği ve yönettiği sınıf aktivitelerinin olduğu akademik sınıflar karşılaştırılmış. Sonuçlara göre daha çok otonomi sahibi olan çocuklar ileriki sınıflarda diğerlerinin önüne geçiyor. Öğretmen yönetimli sınıf tecrübesi olan çocuklar ise, ne yapılması gerektiğinin söylenmesine alışmış ve daha yüksek sınıflarda öğrencilerden beklenen bağımsız projeleri gerçekleştirmeye daha az hazırlıklı oluyor. Tüm bu veriler okul öncesi eğitimin bilinenden çok daha fazla faydası olduğunu

gösteriyor. Aileler için düzensiz gibi görünen bir ortamda çocuklarının nasıl bir şeyler öğrenebildiğini anlamaları zor olabilir, ama gerçek şu ki, çocuklar, öğretmenleri çevreyi onların ilgisini çekecek malzemeler ve keşfedebilecekleri yeni fikirlerle donattığı zaman çok daha iyi öğreniyorlar

“Erken çocukluk eğitimi çocukların gelişimlerini en üst düzeyde gerçekleştirmesi için kritik bir dönemdir. Çocuğunuzun bu eğitimi alması için göndereceğiniz anaokulunu, gösterişli broşürlere aldanmadan, eğitim kalitesine göre itinayla seçmelisiniz. Çünkü bu dönemdeki eksikliklerin ilerde telafisi çok zordur.

48 ay ile 66 ay arası anasınıfına kayıt yaşıdır. 66 ayın üzeri 1. sınıftır. Fakat 66 ay ile 72 ay arası veli iznine veya doktor raporuna bağlı olarak anasınıfına kayıt yapılabilmektedir.